Erete Bilgi Sistemleri

Makaleler

CAT 7 KABLONUN STANDARTLARA UYGUNLUĞUNU NASIL TEST EDERİM?

Yapısal kablolamada kullanılan ürünlerin test edilebilmesi için , sadece kablo yeterli değildir, “Sadece kablo”nun standartlara uygunluğunun testi, ancak fabrika ortanlarında kullanılan test cihazları ile mümkündür olabilmektedir.   Sahada kullanılan test cihazları ile “sadece kablo” test edilemeyeceği için  “sadece  kablonun” standartlara uygunluğu konusu da net olarak belirlenmemiş olacağından kullanıcının sonucu kabulu KENDİ insiyatifindedir.

Uçtan uca testlerde Category 7 testi ;  Category standartlarını belirleyen EIA/TIA tarafından henüz açıklanmamıştır. Bu test, ancak uluslararası ISO/IEC 11801 tarafından belirtilmiş olan ve ileriki bir tarihte çıkacak Category 7 testine muadil , Class-F olarak yapılabilmektedir.

Data hatlarının standartlara uygunluğunun test edilebilmesi ve sertfika verilebilmesi için , kablonun aynı ketegorideki sonlandırma elemanları ile sonlandırılmış olması gerekmektedir. Class F - Category 7 kablo ile oluşturulmuş bir data hattının testi , ancak Class F - Category 7 sonlandırma elemanları ile sonlandırılmış ise mümkündür.

Class F – Category 7 sonlandırma elemanları günümüzde patentli iki isim altında toplanmaktadır , TERA ve GG45 olarak bilinen bu iki sonlandırma tipinin panel ve priz taraflarının dişi girişleri hem birbirinden hem de standart RJ45 yuvalarından farklı olup , patch kablolarının bir ucu TERA/GG45 ve diğer ucu standart RJ45 tir.  

Gerekli koşullar sağlandığında (uçtan uca kullanılan ürünlerin category 7 standartlarında kullanılmış olması durumu) söz konusu Category7  testleri Fluke Netwoks DSX-5000 test cihazı ile en doğru şekilde yapılabilmektedir. Testi yapabilmek için DSX-5000 cihazınız için  TERA/GG45 modullerinden birini almanız gerek ve yeter koşul olacaktır.

Saygılarımızla,

Erete Bilgi Sistemlerl Teknik Ekip

Ürünlerimiz

Bayii Girişi

Bayiimiz Olun

Ürünlerimizin fiyatlarını görmek, en yeni ürünleri incelemek ve sipariş etmek için bayimiz olabilir, ürünleri Türkiye’deki ilk elden satın alablirsiniz.

Makaleler